galleriesresultsprogramme

Olympiade
Results / Ergebnisse


2010
2010
2010
2010
2010
2010

acorn bullet

2010 Final Results - Hermannsburg

Back to Top

   Athletics, swimming and the ball games (tennis, soccer, basketball, volleyball and handball) are weighted equally to determine the final positions of the teams, which were as follows:

Overall Positions 2010

  1. Deutsche Schule Johannesburg - DSJ
  2. Deutsche Schule Kapstad - DSK
  3. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek) - DHPS
  4. Deutsche Schule Pretoria - DSP
  5. Deutsche Schule Hermannsburg - DSH

Victor Ludorum for the 2010 Olympiade was Luke Taylor of DSK.

Victrix Ludorum for the 2010 Olympiade was Corinna Wahl of DHPS.

The distribution of medals (earned in all disciplines) was as follows:

2010DHPSDSHDSJDSKDSP
Gold215232112
Silver23224249
Bronze177152717
TOTALS6114627238


Results by Discipline 2010

Athletics

  1. Deutsche Schule Kapstad: 567
  2. Deutsche Schule Johannesburg: 477
  3. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 465
  4. Deutsche Schule Pretoria: 407
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 325
  • Julia Laggner of DHPS broke the javelin record in Group III with a distance of 32,04 m (beating 30,42 m)
  • Timur Ötzunali of DSK broke the 800 m Group II record in a time of 2:14,68 (beating 2:18,90) along with Joseph Urban of DSK with a time of 2:18,87
  • Thabiso Manzini of DSH broke the 800 m Group III record in a time of 2:12,50 (beating 2:13,40) along with Nicholas Baines with a time of 2:12,56
  • DSK broke the Group I Girls’ 4x100m relay record in a time of 56,97 s (beating 57,50 s) along with DSJ with a time of 57,15 s
  • DSP broke the Group II Boys’ 4x100m relay record in a time of 49,47 s (beating 49,60 s)
  • DSP broke the Group III Boys’ 4x100m relay record in a time of 47,31 s (beating 47,70 s)

Swimming

   Because the swimming pool used in 2010 was a 25-metre pool, and not a 50-metre pool, 2010 saw the establishment of the baseline against which future 25-metre pool contests will be measured. Effectively, all swimming events in 2010 were new events and no records could be broken.

  1. Deutsche Schule Johannesburg: 497
  2. Deutsche Schule Kapstad: 455
  3. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 431
  4. Deutsche Schule Pretoria: 320
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 238

Ball Games

  1. Deutsche Schule Johannesburg: 35
  2. Deutsche Schule Kapstad: 33
  3. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 31
  4. Deutsche Schule Pretoria: 25
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 11

Hermannsburg Gold Medallists 2010

   The following Hermannsburg team members distinguished themselves in their respective age groups during the Olympiade, and were awarded gold medals. There are three age groups, viz. Group I (14 and younger), Group II (15 & 16) and Group III (17 and older).

  • Ulrich Bosse: Group III javelin winner with a distance of 43,65 m
  • Thabiso Manzini: Group III 800 m winner with a new record of 2:12,50 (old record 2:13,40)
  • Matthias Rommelspacher: Group II 50 m freestyle in a time of 27,26 seconds
  • Matthias Rommelspacher: Group II 50 m butterfly in a time of 31,25 seconds
  • Junior girls’ team: Tennis winners with 26 games to 10 (won all 4 matches)

acorn bullet

2008 Final Results - Windhoek

Back to Top

   Athletics, swimming and the ball games (tennis, soccer, basketball, volleyball and handball) are weighted equally to determine the final positions of the teams, which were as follows:

Overall Positions 2008

  1. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek) - DHPS
  2. Deutsche Schule Johannesburg - DSJ
  3. Deutsche Schule Kapstad - DSK
  4. Deutsche Schule Pretoria - DSP
  5. Deutsche Schule Hermannsburg - DSH

Victor Ludorum for the 2008 Olympiade was Kurt Schulze of DSJ.

Victrix Ludorum for the 2008 Olympiade was Claudia Rommelspacher of DSH.

The distribution of medals (earned in all disciplines) was as follows:

2008DHPSDSHDSJDSKDSP
Gold30428713
Silver306231310
Bronze18821269
TOTALS7818724632


Results by Discipline 2008

Athletics

   In 2008, due to an adjustment in the age groups for the Olympiade, no new athletics records were recognised.

  1. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 505
  2. Deutsche Schule Johannesburg: 501
  3. Deutsche Schule Kapstad: 478
  4. Deutsche Schule Pretoria: 459
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 323

Swimming

  1. Deutsche Schule Johannesburg: 505
  2. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 486
  3. Deutsche Schule Kapstad: 347
  4. Deutsche Schule Pretoria: 291
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 280
  • DSJ broke the Group III girls’ 4x50m relay record
  • DSJ broke the Group III boys’ 4x50m relay record
  • Kurt Schulze of DSJ broke the 50m breaststroke record.

Ball Games

  1. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 36,5
  2. Deutsche Schule Johannesburg: 31
  3. Deutsche Schule Kapstad: 28,5
  4. Deutsche Schule Pretoria: 23
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 16

Hermannsburg Gold Medallists 2008

   The following Hermannsburg team members distinguished themselves in their respective age groups during the Olympiade, and were awarded gold medals. There are three age groups, viz. Group I (U14, U15), Group II (U16, U17) and Group III (U18, U19).

  • Claudia Rommelspacher: Group III 50 m backstroke winner in a time of 38,11 seconds
  • Claudia Rommelspacher: Group III 50 m freestyle winner in a time of 31,80 seconds
  • Stefanie Senke: Group III javelin winner with a distance of 27,98 m
  • Senior girls’ team: Basketball winners with 42 points for and 23 against (3 games won, 1 drawn)

acorn bullet

2006 Final Results - Hermannsburg

Back to Top

   Athletics, swimming and the ball games (tennis, soccer, basketball, volleyball and handball) are weighted equally to determine the final positions of the teams, which were as follows:

Overall Positions

  1. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek) - DHPS
  2. Deutsche Schule Johannesburg - DSJ
  3. Deutsche Schule Pretoria - DSP
  4. Deutsche Schule Hermannsburg - DSH - and Deutsche Schule Kapstad - DSK (tied for fourth place)

Victor Ludorum for the 2006 Olympiade was Marcus Perner of DSJ.

Victrix Ludorum for the 2006 Olympiade was Claudia Rommelspacher of DSH.

The distribution of medals (earned in all disciplines) was as follows:

2006DHPSDSHDSJDSKDSP
Gold271425610
Silver1712201815
Bronze1813212010
TOTALS6239664435


Results by Discipline

Athletics

  1. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 507
  2. Deutsche Schule Johannesburg: 499
  3. Deutsche Schule Hermannsburg: 422
  4. Deutsche Schule Pretoria: 407
  5. Deutsche Schule Kapstad: 375
  • Karen Köhne of DSH broke the Group III record for javelin, along with second-placed Romina Delicio of DSK.
  • Talitha Burmeister of DHPS broke the Group II record for high jump.

Swimming

  1. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 433
  2. Deutsche Schule Johannesburg: 429
  3. Deutsche Schule Kapstad: 405
  4. Deutsche Schule Hermannsburg: 292
  5. Deutsche Schule Pretoria: 280
  • Ashley Wheal of DHPS broke the Group III boys’ 50m freestyle record
  • Ashley Wheal of DHPS broke the Group III boys’ 50m backstroke record
  • Ashley Wheal of DHPS broke the Group III boys’ 50m butterfly record

Ball Games

  1. Deutsche Schule Pretoria: 37
  2. Deutsche Schule Johannesburg: 33
  3. Deutsche Höhere Privatschule (Windhoek): 28
  4. Deutsche Schule Kapstad: 21
  5. Deutsche Schule Hermannsburg: 16

Hermannsburg Gold Medallists

   The following Hermannsburg team members distinguished themselves in their respective age groups during the Olympiade, and were awarded gold medals. There are three age groups, viz. Group I (U14, U15), Group II (U16, U17) and Group III (U18, U19).

  • Daniel Müller-Nedebock: Group III 800 m winner in a time of 2:13,40 (new event)
  • Roxanne Stratenwerth: Group III 800 m winner in a time of 2:42,50
  • Karen Köhne: Group III javelin winner with a new record of 30,42 m (old record 26,47 m)
  • Karen Köhne: Group III 100 m winner in a time of 13,40 seconds
  • Markus Janikula: Group III High Jump winner with a height of 1,80 m
  • Claire Hesom: Group II 100 m winner in a time of 13,50 seconds
  • Stefan Louw: Group III long jump winner with a distance of 6,21 m
  • Claudia Rommelspacher: Group II 50 m freestyle winner in a time of 31,29 seconds
  • Claudia Rommelspacher: Group II 50 m backstroke winner in a time of 39,12 seconds
  • Claudia Rommelspacher: Group II 50 m freestyle winner in a time of 34,69 seconds
  • Senior girls' team: staggered distance relay winners in a time of 3:48,30
  • Senior boys' team: 4 x 100 m relay winners in a time of 47,70 seconds (new event)
  • Senior girls' team: 4 x 100 m relay winners in a time of 54,80 seconds (new event)
  • Senior boys' team: tennis winners with a score of 17 - 11 in games (3 - 1 in matches)